Zaloguj się lub zarejestruj konto, notatnik
StartDodaj artykułMoje artykułyMoje kontoSzukajPomocKontakt

Kategorie

Strona PDFStrona HTMLPobierzDodaj do notatnika

Wycieczka na Górę Stołową w RPA

Wycieczka na Górę Stołową w RPA



Africarpa, ID wpisu: 17252 / 2380

Wycieczkę do RPA planowałem ponad rok. Najpierw zbierałem wszystkie dostępne w Polsce informacje o tym kraju. Dwa razy przeczytałem książkę wydaną przez Gazetę Wyborczą, Podróże Marzeń RPA. Moim marzeniem stało się safari w Parku Krugera i odwiedzenie Kapsztadu, wytypowanego przez wiele magazynów podróżniczych jako jedno z najpiękniejszych miast świata.



W czasie wycieczki do RPA było by grzechem pominięcie Kapsztadu. Jedyny problem z odwiedzeniem Kapsztadu to odległość. Znajduje się on w odległości 1200 km od Johannesburga. Na szczęście na trasie Johannesburg Kapsztad konkuruje wiele linii lotniczych. Do Kapsztadu poleciałem liniami Kulula.com. Pierwsze wrażenie na lotnisku nie było za ciekawe, bardzo zimny wiatr i pochmurno. W taki dzień nie kursuje kolejka na Górę Stołową. Na Przylądek Dobrej Nadziei też nie ma po co jechać, dlatego pojechałem zwiedzić Bulwar Wiktorii i Alfreda czyli elegancką dzielnicę handlową. Butikom i sklepom z odzieżą, drogeriom, drogim hotelom i restauracjom uroku dodaje bliskość Góry Stołowej. Można tu kupić niepowtarzalne upominki, a w ponad 40 sklepach - lokalne przysmaki. Z większości restauracji i barów rozciąga się widok na port, a popularne kawiarnie usytuowane są tuż przy brzegu. Z nabrzeża można się wybrać na rejs stateczkiem po porcie albo lot helikopterem nad półwyspem. Z przystani Nelson Mandela Gateway można się dopłynąć statkiem wycieczkowym na Wyspę Robben. Obok Bulwaru znajduje się Clock Tower (Wieża Zegarowa), z której szczytu można podziwiać widoki na okolice Nabrzeża Wiktorii i Alfreda. Podczas zwiedzania, cały czas spoglądałem w stronę góry Stołowej, z nadzieją że jutro poprawi się pogoda i będą wznowione wyjazdy kolejki. Przyjechałem przecież tutaj żeby spojrzeć na Kapsztad i na Zatokę Stołową ze szczytu wszędzie tutaj widocznej Góry Stołowej. Na szczęście następnego dnia pogoda poprawiła się. Przy stacji kolejki panował wielki tłok, widocznie nie tylko ja czekałem na poprawę warunków atmosferycznych. Kilka dni wcześniej kolejka linowa wywiozła na szczyt 21 milionowego turystę od dnia otwarcia czyli w ciągu 80 lat. Kolejka zabiera aż 65 pasażerów, dlatego żeby ułatwić wszystkim podziwianie widoków, podłoga kolejki powoli obraca się wokół własnej osi.
Z samej góry rozciąga się wspaniały widok na przedmieścia Kapsztadu położone amfiteatralnie nad Atlantykiem, wieżowce sąsiadują z budynkami jakby żywcem przeniesionymi ze starych holenderskich miasteczek. Nic dziwnego, miasto założyli w XVII wieku właśnie Holendrzy, jako przystań dla statków handlowych Kampanii Wschodniej.
Z pewnością najlepszym sposobem zwiedzania Góry Stołowej było by wejście na piechotę, wtedy można podziwiać tysiące gatunków unikalnej roślinności zwanej fynbos (afrikaana mały busz) i zapierające dech w piersiach widoki. Fynbos ma tutaj aż 1500 gatunków (więcej niż wszystkich gatunków roślin na Wyspach Brytyjskich), w tym 50 endemicznych lub zagrożonych wyginięciem. Czyli, warto jest dobrze się przyglądać, to co znajduje się pod nogami jest mało znane i dużo bardziej interesujące jak skaliste krajobrazy. Wiele gatunków fynbosu przywieźli do Europy XVIII wieczni kolekcjonerzy i podróżnicy, jako kwiaty doniczkowe Jednym z najbardziej znanych jest pelargonia, po raz pierwszy przywieziona do Europy w 1690 roku, obecnie jeden z najpopularniejszych kwiatów balkonowych i ogrodowych na świecie.

Dostępna także w Polsce herbata Rooibos jest jednym z gatunków fynbosu. Czytałem w przewodniku turystycznym że rooibos może rosnąć tylko w górach Cederberg, podobno kiedyś Japończycy próbowali sadzić tą roślinę u siebie. Wszystkie wysiłki okazały się zmarnowaniem czasu i pieniędzy. Herbata Rooibos jest dzięki temu skarbem Republiki Południowej Afryki i powodem frustracji międzynarodowych korporacji. Rooibos może rosnąć tylko w rejonie Cederbergu dzięki unikalnemu składowi chemicznemu gleby i występowaniu unikalnej odmiany bakterii.

Większość turystów nie może tego pojąć, ale Góra Stołowa jest częścią Narodowego Parku Góry Stołowej, jednak roślinność dodatkowo jest częścią Królestwa Florystycznego (Cape Florific Region) zwanego Capensis wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Park Narodowy Góry Stołowej nie znajduje się wyłącznie na terenie Góry Stołowej tak jak sugeruje to nazwa, składa się on z trzech oddzielnych obszarów czyli Góra Stołowa, Silvermine Tokai i Cape Point. Z kolei państwo florystyczne Capensis składa się aż z ośmiu oddzielnych obszarów chronionych rozrzuconych po całym obszarze Prowincji Przylądkowej Zachodniej (prawda że jest to wszystko trudne do zrozumienia?). Osoby pragnące lepiej poznać Przylądkowe Królestwo Florystyczne powinny rozpocząć zwiedzanie Góry Stołowej od Narodowego Ogrodu Botanicznego Kirstenbosch położonego na wschodnich stokach. Na obszarze 560 ha rośnie tam tam ponad 5 tysięcy gatunków fynbosu.

Nieliczni turyści mogą zobaczyć unikalny już kwiat Red Disa (Disa uniflora) uważany za kwiat bogów albo jeszcze rzadszy zwany flame-red fire lily (Cyrtanthus ventricosus) kwitnący po naturalnie występujących tutaj pożarach (bez udziału ludzi) co 12 do 15 lat. Przypomina mi to krokusa wyrastającego w śniegu, flame-red fire lily wyrasta z popiołów. Unikalne gatunki ptaków, takie jak nektarniki, dudkowce, red-winged starlings, kestrels, możesz też zobaczyć motyla Mountain Pride butterfly, zapylającego niektóre gatunki fynbosu, mogące przetrwać tylko dzięki niemu. Nie spodziewaj się zobaczyć tutaj wielkich zwierząt, nie zapominają że słonie są stosunkowo łatwe do zobaczenia. Dużo więcej zadowolenia może przynieść znalezienie kwiatów Red Disa albo motyla Mountain Pride.

Szkoda że wycieczka do Kapsztadu trwała tylko trzy dni, było za mało czasu na dokładne zwiedzenie Góry Stołowej. Musiałem się śpieszyć żeby zobaczyć inne atrakcje turystyczne.
Waldemar Delekta, podróżnik i miłośnik Afryki.
Właściciel biura podróży Africangamesafari, organizującej tanie wycieczki do Afryki.

 Opcje
Wyślij wiadomość do użytkownika.
Zgłoś naruszenie lub poleć innym ten wpis.
Zobacz wszystkie wpisy tego użytkownika.
Edytuj lub usuń ten wpis.
Podbij lub wyróżnij ten wpis.
Dodanie: 14/09/2011 21:06, odsłony: 147
Słowa kluczowe: wycieczka, góra stołowa, rpa